Osuszanie mikrofalowe

1Technologia mikrofalowa jest metodą efektywnie przyspieszającą proces suszenia zawilgoconych konstrukcji budowlanych. Przeznaczona jest szczególnie do osuszania budynków zabytkowych, mocno zawilgoconych ścian z cegły o ponad przeciętnej grubości nawet do 2,5 m, konstrukcji drewnianych a także może służyć do niszczenia pleśni i grzybów na osuszanych powierzchniach. Generatory mikrofal wyposażone są w promienniki tubowe, które mogą służyć również do niszczenia szkodników biologicznych w konstrukcjach drewnianych.

Metoda osuszania mikrofalami opiera się na prawie absorpcji energii promieniowania. Molekuły wody, białka, tłuszczu i większości żywic, które znajdą się w silnym polu elektromagnetycznym, zaczynają drgać. Drgania prowadzą do tarcia cząstek materii i wydzielenia się ciepła.

Zatem osuszanie muru przebiega nie dzięki podgrzewaniu materiału, lecz przez bezpośrednie oddziaływanie mikrofal na wodę związaną z materiałem muru. Dodatkowym skutkiem parowania wody jest ogrzewanie się otaczającego materiału.